ZSMEiE w Toruniu
Trąba
RyjBuk
Menu ogłoszeń
   Strona główna
Bieżące
   Strona wydarzeń
Ważne wydarzenia
   Rok szkolny 2019 / 2020
   Rok szkolny 2018 / 2019
   Rok szkolny 2017 / 2018
   Rok szkolny 2016 / 2017
   Rok szkolny 2015 / 2016
   Rok szkolny 2014 / 2015
   Rok szkolny 2013 / 2014
   Rok szkolny 2012 / 2013
   Rok szkolny 2011 / 2012
   Rok szkolny 2010 / 2011
   Rok szkolny 2009 / 2010
   Rok szkolny 2008 / 2009
   Rok szkolny 2007 / 2008
   Rok szkolny 2006 / 2007
   Rok szkolny 2005 / 2006
   Rok szkolny 2004 / 2005
   Rok szkolny 2003 / 2004
   Rok szkolny 2002 / 2003
   Rok szkolny 2001 / 2002
   Rok szkolny 2000 / 2001
Z Kroniki ZSMiE
   Lata 1980...1989
   Lata 1970...1979
   Lata 1960...1969

Kronika ZSMEiE - Ważne wydarzenia - Rok szkolny 2016 / 2017

Festiwal µ-ELEKTRA: Sprawozdanie z przebiegu Festiwalu µ-ELEKTRA
109 - 2016/2017   Maj             Wstecz   Menu   Dalej   
µ-ELEKTRA XVI - G         µ-ELEKTRA XVII - H         ELEKTRA I   

XVII "µ-ELEKTRA" w Zespole Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych im. prof. Sylwestra Kaliskiego w Toruniu.

Po raz siedemnasty, w dniu 26 kwietnia 2017 roku, w Zespole Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych zaistniał Festiwal Talentów Technicznych "µ-Elektra". Jest to impreza popularno - naukowa tworzona przez uczniów dla uczniów, prezentująca kreatywne pomysły, mogące mieć ciekawe zastosowania i przez to zadziwiające oglądających je gości. Z kilku względów impreza ta, będąca długą już kontynuacją pierwotnego pomysłu, miała wyjątkowy wymiar i charakter.
Pierwszym takim względem była wyjątkowo duża ilość wystawionych projektów oraz liczebność osób je prezentujących. W bieżącym roku swoje dokonania wystawiało 30 uczniów z Zespołu Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych. Byli to: Dawid Ryder, Rafał Bartoszak, Dawid Bortkiewicz, Szymon Lewandowski, Konrad Lisiński, Łukasz Krupski, Kacper Markiewicz, Arkadiusz Dekowski, Patryk Szablewski, Sebastian Szablewski, Łukasz Zawistowski, Aleksander Gąsowski, Piotr Krużewski, Dariusz Karpiński, Paweł Zięba, Piotr Boniecki, Tomasz Babiak, Filip Olewiński, Daniel Wiśniewski, Jarosław Wijas, Maciej Murawski, Kacper Brzozowski, Mateusz Błażejewski, Michał Essa, Jakub Czekała, Maciej Zajączkowski, Szymon Osiurek, Marek Majewski, Mateusz Lewicki, Mateusz Szałkowski.
Wydział Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie reprezentowali: inż. Hubert Jachowicz, inż. Artur Rzepka, inż. Michał Waliszkiewicz i inż. Piotr Wieczorek, którzy przyjechali pod kierownictwem Prodziekana ds. Studenckich na wydziale Mechatroniki i Lotnictwa WAT - dr inż. Zdzisława Rochali. Towarzyszyli im: Zastępca Dziekana ds. wojskowych na wydziale Logistyki WAT - płk dr inż. Adam Bartnicki oraz troje słuchaczy: sierż. pchor. Mateusz Lipiński, sierż. pchor. Marcin Łazarz i plut. pchor. Emilia Karczmarz, którzy promowali Wojskową Akademię Techniczną.
Prace Technicznego Koła Naukowego prezentowało również dwóch studentów z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika: Rafał Mazurek i Szymon Bałos, którzy gościli na Festiwalu wraz z adiunktem na tym Wydziale - dr Leszkiem Wydźgowskim.
Drugi czynnik świadczący o wyjątkowości tegorocznej edycji "µ-Elektry" - coraz szerszym otwarciu się imprezy na środowiska akademickie UMK i WAT-u. Tak liczny udział słuchaczy uczelni wyższych zapewnił mgr Jerzy Konopiński, który sprawował nad nimi życzliwą opiekę.
Trzecim czynnikiem był bardzo wysoki, w opinii jury i osób zwiedzających, poziom merytoryczny dużej części wytworów technicznych. Wiązało się to z przyznaniem przez jury w składzie: inż. Marian Nowicki, mgr inż. Wojciech Kowalski, Pan Krzysztof Piechocki, bardzo wielu nagród i wyróżnień ufundowanych przez toruńskie firmy: "Aniro", "Elmotor" i "Elko" oraz przez Wojskową Akademię Techniczną.
Nagrody, wyróżnienia i dyplomy przyznawano w trzech kategoriach: za najlepszą pracę, za wyróżnioną pracę i za wystawioną pracę, wręczali Dyrektor ZSMEiE - mgr Małgorzata Łopatko, Prodziekan Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa WAT - dr inż. Zdzisław Rochala oraz przedstawiciele firm: "Aniro" - mgr inż. Grzegorz Rumiński, "Elmotor" - mgr inż. Danuta Borońska, "Elko" - mgr inż. Maciej Niezgoda. Nagrodzonymi uczniami w ZSMEiE w poszczególnych kategoriach byli:

Nagroda za najlepszą pracę:

MiejsceImię i NazwiskoKlasaTytuł pracy
1Dawid Ryder1bMaszyna sortująca
2Rafał Bartoszak2eMikroprocesor DCE 84 własnej konstrukcji
3Dawid Bortkiewicz3hPoduszkowiec - Latające UFO
4Szymon Lewandowski
Konrad Lisiński
Łukasz Krupski
3d
3d
3d
Czołg
5Kacper Markiewicz3eSprzęt DJ-ski (Konsola DJ+PC skrzynia)
6Arkadiusz Dekowski
Patryk Szablewski
Sebastian Szablewski
3b
3b
1b
Bulbulator - jeżdżąca skrzynia


Nagroda za wyróżnioną pracę:

MiejsceImię i NazwiskoKlasaTytuł pracy
1Łukasz Zawistowski3eGłośnik plazmowy
2Aleksander Gąsowski
Piotr Krużewski
3b
3b
Interaktywny stół
3Dariusz Karpiński1dUltradźwiękowy samodzielny robot
4Paweł Zięba1hPodajnik kalorii
5Piotr Boniecki4b(a+b)3 - model udowadniający prawidłowość wzoru na sześcian sumy
6Tomasz Babiak4kSztuka algorytmiczna
7Filip Olewiński
Daniel Wiśniewski
1d
1d
Światłolub - robot sterowany wiązką światła
8Jarosław Wijas2dDziało Gaussa
9Maciej Murawski1hWyrzutnia próżniowa


Nagroda za wystawiona pracę:

MiejsceImię i NazwiskoKlasaTytuł pracy
1Kacper Brzozowski2hWhite Comet - projektor 3D
2Mateusz Błażejewski
Michał Essa
1e
1e
Odkurzacz
3Jakub Czekała3bLampka nocna LED
4Maciej Zajączkowski3eGenerator funkcyjny
5Szymon Osiurek2bZestaw głośnomówiący
6Marek Majewski3hMakieta instalacji elektrycznej
7Mateusz Lewicki
Mateusz Szałkowski
4k
2b
Łazik bluetooth

  Wyróżnieni zostali również przedstawiciele Wojskowej Akademii Technicznej i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Głównymi organizatorami tegorocznego wystawienniczego święta Szkoły byli uczniowie: Mateusz Szałkowski, Mateusz Lewicki, Adam Pawłowski, Mateusz Ciuruś, Kacper Brzozowski, Paweł Zawadzki, Agata Chylińska, Aleksander Cieśliński, Kevin Lewicki, Jakub Makarowicz, Jan Celebucki i Paweł Pargulski, którzy przejęli inicjatywę organizacyjną od jej dyrygenta z poprzednich trzech edycji, człowieka - instytucji - Pawła Jątczaka, który w ubiegłym roku szkolnym stał się absolwentem naszej szkoły.
Nie mogło zabraknąć i nie zabrakło jednak Pawła i w tym roku. Przyjechał na XVII "µ-Elektrę" już jako słuchacz I roku Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa WAT w roli gościa imprezy, w której jednak długo nie wytrwał. W Pawle bowiem obudził się dawny animusz organizatorski i już po chwili realizował się jako współprowadzący dawne swoje dzieło.
Gośćmi festiwalu były również dwie bardzo znaczące dla naszej szkoły osoby: Wicedyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Toruniu - mgr Katarzyna Nowicka - Skuza oraz Dyrektor Biura Izby Przemysłowo - Handlowej - mgr Marta Olszewska. Należy w tym miejscu powiedzieć, że dyskretną i życzliwą merytorycznie oraz organizacyjnie pieczę nad tegoroczną "µ-Elektrą", podobnie jak nad jej poprzednimi edycjami, sprawowały panie nauczycielki ZSMEiE: mgr inż. Lidia Komór i mgr inż. Maria Macina - Kmiecikowska.
Czwartym elementem świadczącym o wyjątkowości XVII "µ-Elektry" jest szczególnie duża rzesza jej uczestników biernych, czyli osób ją oglądających, szczególnie nauczycieli i uczniów szkół gimnazjalnych Torunia i okolicznych miejscowości, przebywająca w naszej szkole z racji odbywających się tego dnia "Drzwi Otwartych ZSMEiE".
Bardzo ważne jest również to, że Festiwal Talentów Technicznych "µ-Elektra" wpisuje się w ciąg, zainicjowanych od nowa w sposób efektywny w kwietniu 2015 roku, wzajemnych kontatków między Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie, a Zespołem Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu.
Tekst: mgr Jerzy Konopiński
Opracowanie WWW: MVS
Gości: 1690

W:2317143     P:2304681
Plan zajęć | Ważne Wydarzenia | Absolwenci | Rekrutacja | Kontakt | Spis treści
Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu

Telefon: (+48 56) 6544791
e-mail : zsmeie@zsmeie.torun.pl